poniedziałek, 18 kwietnia 2011

ILE NAPRAWDĘ KOSZTUJE WYNAJEM SAMOCHODU


Ile naprawdę kosztuje wynajem samochodów

Na ile godzin może wynająć wóz przeciętny Niemiec? A na ile Polak? Oto porównanie, w którym wynajem samochodów zestawiony jest ze średnimi wynagrodzeniami.
Wynajem samochodów uznawany jest za usługę stosunkowo drogą. Zapewne tak jest, jednak w niektórych sytuacjach takie rozwiązanie jest najlepsze. Kto podróżuje z rodziną i ma do wyboru pociąg z lotniska, a później długi spacer ze stacji lub wynajem samochodu i dojazd bezpośrednio na miejsce, może wybrać to drugie rozwiązanie. Koszty wynajmu aut są jednak różne dla różnych krajów. Warto sprawdzić, jak się kształtują.
wynajem autaAby w sposób obiektywny przeanalizować tę kwestię przyjęto następujące założenia: koszty wynajmu określono na podstawie standardowego cennika jednej z największych sieci na świecie; jako drugi wskaźnik przyjęte zostało przeciętne wynagrodzenie wyliczone przez OECD w dolarach według parytetu siły nabywczej (PPP).
Dzięki takim założeniom uzyskano wskaźnik obrazujący to, ile kosztuje wynajem samochodów w poszczególnych krajach w porównaniu z zarobkami ich mieszkańców. W analizie uwzględniono Polskę, Niemcy, Wielką Brytanię, Koreę Południową, Stany Zjednoczone, Grecję i Węgry.
Krajem, w którym przeciętnie zarabiający może pozwolić sobie na wynajęcie samochodu na największą liczbę godzin jest Wielka Brytania. Za średnie wynagrodzenie brutto można tam wziąć auto na ponad 430 godzin. Taka kombinacja jest wynikiem zarówno wysokości przeciętnej płacy jak i niskich cen wynajmu. W Wielkiej Brytanii są one najniższe.
Korzystnie wypadają pod względem liczby godzin Stany Zjednoczone (379 h). Tam jednakwynajem samochodów jest droższy i kształtuje się na wyższym poziomie niż w Grecji. Wyższe jest jednak także wynagrodzenie, co wpływa pozytywnie na wartość wskaźnika. Także w Niemczech wynajem samochodów nie należy do bardzo drogich usług, co – w kombinacji w wysokimi wynagrodzeniami – daje całkiem niezły wynik 240 godzin. Inaczej jest w Korei Południowej. Tam wynajem samochodów należy do najdroższych i nawet stosunkowo niezłe wynagrodzenia nie poprawiają ostatecznego wyniku.
Jeszcze inaczej sytuacja wygląda na Węgrzech i w Polsce. W obu krajach ceny wynajmu pojazdów należą do najwyższych (na Węgrzech są najwyższe, w Polsce – trzecie pod tym względem), a wynagrodzenia do najniższych. W związku z tym za przeciętną pensję wynająć można samochód na jedynie 100 (Polska) i 90 (Węgry) godzin.
Wyniki analizy pokazują, że niskie poziomy wynagrodzeń nie przekładają się na niskie koszty usługi Przeciwnie, wynajem jest tym mniej atrakcyjny im mniej zarabiają ludzie. Dzieje się tak z kilku powodów, z których najważniejszym jest niewielki udział kosztów pracy w całkowitych kosztach usługi. Kolejnym jest inna grupa klientów korzystających z wynajmu samochodów.
W krajach biedniejszych takiej formy transportu używają głównie ludzie zamożni, których stać na wyższe opłaty. W państwach rozwiniętych z kolei klientami jest klasa średnia, która każdego dolara, funta czy euro obraca dwa razy. Większa konkurencja i wyższa elastyczność cenowa przekładają się na niższe ceny wynajmu samochodów.

1 komentarz:

  1. Ja kiedyś brałem busa żeby przewiesc meble w nasze strony w Warszawie z warszawskiej wypożyczalnii Bziuk..

    OdpowiedzUsuń