poniedziałek, 18 kwietnia 2011

RZECZOZNAWCA SAMOCHODOWY-JAKIE WYMAGANIA



Czy zastanawiałeś się kiedyś czym zajmują się zawodowi i certyfikowani rzeczoznawcy samochodowi? Kto może wykonywać ten zawód i jak zdobyć uprawnienia? Nawet, gdyby wszyscy sprzedający byli uczciwi i dobrze znali swoje pojazdy, rzeczoznawca samochodowy jako zawód i tak byłby potrzebny.
Dlaczego? Bo oprócz transakcji kupna – sprzedaży samochodu są także inne zdarzenia wynikające z ruchu samochodowego. Takie, jak na przykład wypadki. Rzeczoznawca samochodowy wzywany jest do oceny stanu technicznego pojazdu oraz wyceny poniesionych strat.
Jest więc rzeczoznawca samochodowy zawodem, który w kraju takim jak Polska ma całkiem niezłe perspektywy zatrudnienia. Oczywiście, o ile uda mu się dotrzeć do źródła kolejnych zleceń.
Zawód rzeczoznawcy jest regulowany. Nie każdy może go wykonywać, a żeby uzyskać prawo do prowadzenia działań w tym zakresie, należy pokonać kilka przeszkód. Specjalne zaświadczenie wydaje ministerstwo infrastruktury.
Kto może zostać rzeczoznawcą samochodowym? Tylko obywatel polski w wieku od 25 do 50 lat. Co ważne, powinien legitymować się kierunkowym wykształceniem (a więc takim, które związane jest z transportem, logistyką, szeroko pojętą branżą motoryzacyjną). Dodatkowym ograniczeniem jest wymaganie dotyczące praktyki zawodowej w branży motoryzacyjnej (oczywiście, nie jako rzeczoznawca samochodowy). Żeby ubiegać się o uprawnienia, trzeba przepracować przynajmniej pięć lat na stanowisku związanym z motoryzacją.
Co ciekawe, niezbędne jest także prawo jazdy kategorii C1 lub C, które uprawnia do prowadzenia samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony (z ograniczeniem do 7,5 tony w przypadku prawa jazdy C1).
Niekaralność, postawa moralna na wysokim poziomie wydają się w tym kontekście oczywistością, o której nie warto wspominać.
rzeczoznawca samochodowy ocenia wiele czynnikówKto może pochwalić się takimi uprawnieniami i doświadczeniem, ten może przystąpić do egzaminu wstępnego. Jeśli uda mu się go zdać (co nie jest wcale pewne), będzie musiał odbyć staż asystencki. Na czym polega taki staż? Przede wszystkim na nauce wykonywania niezbędnych w zawodzie ekspertyz oraz dalszym szkoleniu. Wszystko pod okiem doświadczonego rzeczoznawcy.
To oczywiście nie koniec przygód kandydata do zawodu rzeczoznawcy. Tak, jak dzieje się to w większości podobnych przypadków, także i w tym należy zdać egzamin końcowy, sprawdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Jeśli to się uda, można cieszyć się z przejścia procedury i wpisu na listę uprawnionych do wykonywania zawodu rzeczoznawcy. Potwierdzeniem tego jest specjalna legitymacja.
Na pierwszy rzut oka procedura wydaje się łatwa i przejrzysta. Trzeba spełnić warunki, zdać egzamin i się wykazać. Jednak w rzeczywistości nie jest tak różowo. Kandydat na rzeczoznawcę musi przezwyciężyć wiele trudności nie mając wcale pewności, że uda mu się cały proces zakończyć sukcesem, ani że będzie mógł później zarabiać pieniądze. Tak, jak w każdym innym zawodzie, liczyć się będą także działania podjęte po otrzymaniu potwierdzenia wpisu na listę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz